İsimli Çakmak

14 Haziran 2021 14:00

Cebimizi süsleyen çakmaklar dünyası kendi zevkiniz ya da hediyelik bir eşya olsun, bir çok insanın hayatında en çok kullandığı aletlerden birisidir. Peki bu çakmak nedir, ilk nerede nasıl ortaya çıktı. Öncelikle, çakmak nedir ona değinelim, sonrasında isimli çakmak modellerinden, farklı farklı hediyelik çakmak eşyalarına kadar bir çok farklı çakmak modelini size tanıtacağız. Çakmak, alev oluşturmak için kullanılan taşınabilir bir alettir. Çakmak metal veya plastik bir kaptan oluşur. Kap, ateş ya da alevi başlatmak için sadece bir tetikleme aracı olan yanıcı bir sıvı veya basınçlı sıvı gaz ile doldurulur. Ayrıca çakmaktan çıkan alevi söndürmek için bazı çakmak modellerinde de farklı teknikler de vardır.

Çakmak Tarihçesi

19. yüzyıl boyunca sürtünme ile kibritlerin tutuşturulması oldukça popülerdi. Kendi kendine alev oluşturma üzerinde kibritlerin hükmü olsa da, artan teknoloji ile ve konfor ihtiyaçlarının doğrultusunda daha kolay bir teknik geliştirmek için çalışmalar yapılıyordu. Çakmak geliştirmeye de odaklanıldı. Cep çakmaklarından önce, insanlar kibrit kutularını taşımak zorunda kaldılar. İcat edilen ilk çakmaklardan birinin 1823'te Johann Wolfgang Döbereiner adlı bir Alman kimyager tarafından yapıldığı söylenir. Genellikle Döbereiner'in lambası olarak adlandırıldı. Çakmak / lamba, çakmak içinde üretilen yanıcı hidrojen gazını bir platin metal katalizörü üzerinden geçirerek çalıştırmaktaydı. Bu da tutuşmasına ve ısı ve ışık yaymasına neden oluyordu. Ne yazık ki, lamba çok büyüktü, kullanımı zor ve aynı zamanda çok tehlikeliydi. Böylece kullanım alanı gelişemeden ortadan kaybolan bir icat oldu.
Çakmakların gelişimi 19. yüzyıl boyunca devam etti. Cep çakmakları geç Viktorya döneminde günlük hayata bir giriş yaptı. Bunlar içi boştu ve daha sonra bir pamuk fitili tarafından emilen yakıtla dolduruldu. Bu model bir kıvılcım çakmaktaşı mekanizması kullanmaktaydı. Viktorya dönemi çakmakları ağırlıklı olarak pirinçten yapılmıştır, ancak Gümüş çakmaklar da bulunmuştur. Ferrocerium (bazen çakmaktaşı olarak yanlış tanımlanır) 1903 yılında Carl auer von Welsbach tarafından patentlenmiştir. Bu patent ve icat, birçok modern çakmağın geliştirilmesini mümkün kılmıştır. Çizildiğinde, malzeme çakmaklar için yakıtın parlamasından ve alev almasından sorumlu olan büyük bir kıvılcım üreten ferrocerium yani çakmak taşı dediğimiz icat, büyük bir gelişim oldu. Welsbach'ın ferrocerium'unu kullanarak Ronson gibi şirketler pratik ve kullanımı kolay çakmaklar geliştirebildiler. Güzel örnekler dünyada günlük hayata girmişti. 1920'lerde ve 30'larda birçok çakmak ikonik Art Deco tarzında üretildi. Bu örneklerden bazıları küçük bir saatle bile birleştirilip, tek alet ile hem saat hem de çakmak kullanılmaktaydı. İşte o günlerden bugüne kadar çakmaklar günlük hayatımızın büyük bir parçası olmuş ve günümüzde de isimli çakmak modelleri en popüler çakmaklar arasına girmiştir. isimlicakmak.com sitesinde yayınlanan bu ve benzer modeller, size bir çok farklı çakmak ürününü sunarken, ayrıca hediyelik olarak da kullanabileceğiniz farklı farklı ürünleri görebilirsiniz.

Hediyelik Çakmak

İnternet sitelerinde satışa sunulan ürünlerin, hediye ararken hayatımıza büyük kolaylıklar sağlamasının yanı sıra, alacağınız ürünün kalitesinin de ne kadar önemli olduğu ortada. İsimli çakmak ürünlerinin yanı sıra, teknolojik özellikleri olan mekanizmalı çakmaklar, sigara kutusu ürünleri, cüzdan çakmak gibi, çakmak saat benzeri çift özellikli ürünler, kişiye özel hediye arayanlar için mükemmel bir kaynak olarak çakmak meraklıları ve onlara hediye almak isteyenler için çok büyük bir kaynak oluyor.